Всі види шпону відрізняються один від одного…
Шпонування - це процес наклеювання шпону на поверхню таких матеріалів, як МДФ і ДСП ( найчастіше ). Сам же шпон являє собою шар деревини певної товщини (походить від німецького « spon », що означає «тріска » або « підкладка »), який знятий з поверхні колод - тобто за своїм складом це повністю натуральний природний матеріал. Шпон можна отримати двома техніками:
- Розпил;
- Лущення.
Основною перевагою, яка якісно відрізняє шпон від інших видів оздоблювальних матеріалів, що застосовуються для обробки деревинних плит, є його унікальний зовнішній вигляд - природний деревинний малюнок. Насправді, зімітувати його дійсно якісно сьогодні практично неможливо, та й властивості шпону, як природного матеріалу, непорівнянні з більш дешевими аналогами. Натуральний шпон дуже мало схильний до зносу, він не втрачає свій зовнішній вигляд дуже довго, а також не розсихається і не розшаровується.
Серед різновидів шпону, яким обробляються деревинно-плитні матеріали, можна виділити наступні види:
- Струганий шпон. Такий шпон має приголомшливі декоративні властивості і виготовляється з тих порід дерев, які в розрізі мають дійсно гарний малюнок. Найчастіше це дуб, тис, акація, бук, червоне дерево, ясен. Такий шпон, найчастіше, має товщину 2-5 мм. А для виготовлення струганого шпону використовуються спеціальні верстати, за допомогою яких стругають бруси і при цьому відразу ж поділяють їх на тонкі смуги відповідної товщини.
- Пиляний шпон. Даний вид шпону виробляють з дерев хвойних порід: кедр, ялина і т.п. Такий натуральний шпон відмінно зберігає натуральний деревний малюнок і ідеально підходить в якості матеріалу для декоративного оздоблення приміщень, в тому числі, для облицювання гнутих деталей меблів. В іншому ж, декоративні панелі, двері, паркет - пиляний шпон відмінно підійде для обробки подібних предметів інтер'єру. Однак, є і один істотний недолік в технології виробництва такого шпону - велика кількість відходів. Товщина даного виду шпону варіюється від 1 до 10 мм.
- Лущений шпон. Лущений шпон виготовляють з різних порід дерев, включаючи сосну, вільху, бук, осику, березу та інші із застосуванням техніки лущення. Дана техніка полягає в зрізанні з поліна верхнього тонкого шару деревини в процесі його обертання. Товщина такого шпону також може становити від 1 до 10 мм, проте, за якістю він не перевищує пиляний шпон. Разом з тим, застосовується шпон лущений також широко, в тому числі, для виготовлення фанери. Крім іншого, фанерування шпоном різних деталей меблів, часто, виробляють саме лущений шпон.
Також можна класифікувати шпон по ще одному напрямку - в залежності від виду деревинного малюнка. Малюнок може бути конусовидним, у вигляді замкнутих смуг, прямих паралельних ліній і т.п. Слід зазначити, що абсолютно всі види шпону мають свою унікальну красу - адже кожне дерево в природі самобутнє і неповторне. Напевно, саме тому після шпонування будь-які предмети інтер'єру або меблів набувають дійсно благородного вигляду.